103Chicago’ya okumaya gelen öğrencilerimizin buraya gelmeden önce yapmaları gereken ilk adım konaklamalarını seçmiş olmalarıdır. Genellikle ev sahipleri evlerini Sosyal Güvenlik Numarası olmayan veya ABD’de Kredi Limiti yeterli olmayan kişilere kiralamadıklarından, ABD’ye dışardan  gelen öğrenciler büyük bir problem yaşamaktadırlar. Bir başka sorun ise, aynı evi paylaşacakları ev arkadaşlarını bulmaları sırasında yaşanmaktadır.

Şirketimiz, yurtdışına çıkacak kişinin  bütçesi ve tercihi bakımından ayrı ayrı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Gidilecek şehir ve okula bağlı olarak kişiye en uygun bütçede konaklama imkanını danışmanımızla görüşerek karar vermeniz sizin için en iyi çözüm olacaktır.

Bizler, ayrıca ziyaretçileriniz için de her türlü ulaşım ve konaklamasında yardımcı olmaktayız.

Aile Yanı Konaklama :
Bu konaklama gideceğiniz ülkede, güvenilir bir aile yanında yapılacak  konaklama olup  “Homestay”  olarak bilinmektedir. Kalacağınız aile yanında özel bir odanız olur ve yapılan ödeme şekline göre yarım ya da tam pansiyon konaklarsınız. Bu tür konaklama  yerleri düzenli olarak denetlenmektedir. Odanız misafir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir biçimde belirli standartlara uygun olmak zorundadır. Bu tip konaklama  özellikle yurtdışında dil öğrenimi yapacak öğrenciler için biçilmiş bir kaftandır. En önemli avantajı ise, öğrenilecek yabancı dil, doğal aile ortamında ve içerisinde bulunulan kültürün etkisiyle beklenilenden çok daha kısa bir süre içerisinde öğrenilir ve teorik olarak, size neredeyse 24 saat pratik yapma şansını verir. Bunun için kalınan aile ile mümkün olduğunca konuşmaya çalışılmalıdır.

Tek kişilik oda seçenekleri dışında şayet istenirse başka bir öğrenci ile de iki kişilik bir odayı paylaşabilirsiniz. Tüm çamaşır yıkama (laundry) ve barınma ihtiyaçları (nevresim, yatak, havlu, terlik vb) aile tarafından karşılanabilmekle birlikte bu durum her aile için geçerli olmayabilir. Bu sebeple, sizi yerleştiren organizasyona çamaşır sorununuzu nasıl çözebileceğinizi önceden sormak mantıklı olacaktır.

Aile içi konaklamalarda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, birlikte kalacağınız ailenin yaşam düzenine ( ailenin onayı olmaksızın eve arkadaş getirilmemesi, izinsiz telefonların kullanılmaması, ortak kullanım alanları, yemek saatleri, eve giriş çıkış saatleri v.s ) uymanız ve varsa evde konaklayan diğer öğrencilere de karşı saygılı olmanızdır. Aile içi konaklamalarda mümkün olduğunca güler yüzlü ve dostane olmanız ve çevrenizde pozitif bir izlenim bırakmanız, sizin aileyle uyumunuzu o denli kolay hale getirecektir.

Ev sahiplerinizin misafir ağırlama ve olaylar karşısındaki tepkileri, kendi geldiğiniz kültürden daha  farklı olacağı için onların davranış tarzlarını olduğu gibi kabul etmeniz yaşadığınız duruma karşı daha uygun olacaktır. Aile yanında kalışınız süresince konaklamanızı daha iyi şartlarda yaşanabilir yapmak için şu tavsiyelerimiz işinize yarayacaktır.

* Günlük yaşamın gerekliliği olan (sofranın hazırlanması, çay-kahve yapılması, masanın temizlenmesi gibi işlerde) onlara yardım etmeye çalışınız.
*  Odanızı temiz ve düzenli tutunuz.
*  İzin almadıkça odanızda veya evde içki ve sigara içmeyiniz.
* Zamanınızı mümkün olduğunca aile ile birlikte geçirmeye çalışınız. Odanıza kapanarak, hasta veya mutsuz olduğunuzu düşünmelerine yol açarak ev sahibi ailenizi üzmeyin. Yemekler farklı bir ülkede kalışınız, bazı yeni alışkanlıkların yanı sıra değişik mutfak zevklerini ve âdetlerini de beraberinde getirecektir. Farklı bir dili öğrenmek, farklı bir kültürü ve farklı âdetleri tanımanın en doğal ortamı olan aile yanı konaklama, size farklı mutfak zevklerini ve farklı yemek lezzetlerini de tanıtacaktır.

Amerika’da Konaklama Ev-Oda Kiralama :
Uzun süreli konaklamaya ihtiyaç olması durumunda en ideal çözümdür. Hem ekonomik hem de bağımsız yaşamak bakımından en çok tercih edilen, tek kişi veya birkaç öğrenciyle aynı evin paylaşılması durumunda seçilecek konaklama şeklidir. İsteklerniz doğrultusunda tek kişilik veya çift kişilik bir odada kalabilirsiniz. Banyo ve mutfak aynı daireyi paylaşan öğrencilerin ortak kullanım alanıdır.

Öğrenci Yurdu (Dormitory)  :
Üniversitelerin ve dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama şeklidir. Genellikle çift kişilik odalarda sadece barınma olanağı sunulmaktadır. Bazı yurtlarda, konaklama dışında kahvaltı ve/veya diğer yemek olanakları da sunulabilmektedir.