sunrays-Toefl-gre-gmat-sat-act-ielts

Amerika’da GRE Sınavları

      GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION)

GRE sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanan, A.B.D. ve diğer ülkelerde ingilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimini alabilmek için gerekli bir sınavdır.

GRE sınavında öğrencilerden istenen; odaklanma yeteneği, temel dilbilgisi , mantık , matematik , kavrama ve akıl yürütme becerisi , problem çözme yetisi ve bu yeteneklerin belirli bir zaman diliminde en etkin bir şekilde kullanılmasıdır.

Sınav iki farklı başlık altında uygulanmaktadır.

GRE General Test
Genel kapsamlı bir sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test
8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta olan bir sınavdır. Bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir( Biyokimya Hücre ve Moleküler Biyoloji, Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimi, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Fizik, Psikoloji GRE Subject Testleri ).

Sınav üç çoktan seçmeli bölüm (Sayısal ,Sözel ,Analitik ) ve kompozisyon bölümlerinden oluşmaktadır. Sözel (30 Soru- 30 dakika), Sayısal (28 Soru – 45 dakika)

Kompozisyon bölümünde 2 soru sorulmaktadır. İlk soru bir konu üzerindeki yorumların sorulduğu 45 dakika süresi olan, ikinci bölüm de bir argüman üzerinde akıl yürütmenizin istendiği 30 dakikalık bölümdür.

Sözel ve Sayısal bölümlerinin değerlendirmeleri hemen yapılmaktadır, fakat kompozisyon bölümünün değerlendirmesi resmi sonuçlarla açıklanmaktadır.

Sınavın tamamının notlandırılması: 200 – 800 puan arasındadır.