ETS_TOEFL_iBT

Amerika’da TOEFL Sınavı

      TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL yurt dışında ingilizce eğitim veren üniversitelerde sertifika, diploma, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyen ve ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin, hem İngilizce konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini hem de kendilerini nasıl ifade ettiklerini ölçmeye dayalı uluslar arası geçerliliği olan bir sınavdır.

TOEFL sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır.
Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.
Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır.

TOEFL Sınav Bölümleri
Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.
Structure: Öğrencinin Standart Yazılı İngilizceyi kurallara uygun kullanıp kullanmadığı test edilir.
Reading: Öğrencinin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama yeteneği test edilir.
Writing: Öğrencinin yazma yeteneği 30 dakika içerisinde yazacağı bir kompozisyon ile ölçülür.
Kompozisyon Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir?
Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir ve değerlendirilir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır.
Toefl merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanız tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.